آیا هنوز سمپلینگ در ایران کاربرد دارد؟

آیا هنوز سمپلینگ در ایران کاربرد دارد
بازاریابی به کمک سمپلینگ نه تنها در ایران بلکه در یک دهه گذشته در اکثر کشورهای توسعه یافته، یکی از کارامدترین ابزار ارائه محصول و خدمت بوده است. سمپلینگ به عنوان یک ابزار بازاریابی بسیار پویا بوده و هم اکنون یک پیش نیاز جهت ارتباط میان تولید کننده و مصرف کننده می باشد. این فعالیت بازاریابی از یک تیم کاری سمپلینگ که متشکل از نیروهای جوان و آموزش دیده است، سعی در برقراری ارتباط با مصرف کنندگان و مشتریان بالقوه در بازار هدف دارد. از سوی دیگر علاوه بر ارائه محصولات رایگان، توضیحات ارائه شده توسط نیروهای کانتر و یا میز تست، نقش به سزایی در شفاف نمودن نوع خدمات و یا محصول ایفا می نماید. این شرایط بخصوص در مورد محصول و یا خدمت با خلاقیت زیاد بسیار موثر خواهد بود.
در سال های اخیر سمپلینگ یا میز تست در ایران به جزئی از موثرترین ابزار تبلیغاتی تبدیل گردیده است و حال سوال اینجاست که آیا هم اکنون سمپلینگ در ایران کاربرد روزهای تخست را دارد یا خیر؟

با توجه به تجربه و تحقیقات محققان و مشاوران ، سمپلینگ درست و صحیح باید یک فرایند 6 مرحله ای را طی نماید که این مراحل به صورت مختصر عبارتند از:

مرحله 1؛ فاز شناخت و آموزش پرسنل و اعضای تیم سمپلینگ

یکی از مواردی که باید به آن اشاره نمود، آموزش پرسنل کانتر و سمپلینگ در خصوص ویژگی های محصول و نکات رفتاری و علکردی می باشد. موضوع بعدی که بسیار تأثیرگذار است و بایستی در همین مرحله به صورت همزمان صورت پذیرد، شناخت رقبا و دیگر شرکت های موجود در بازار و تفاوت نوع خدمات و همچنین وجه تمایز شرکت ما با رقبا است. سومین فعالیت در این مرحله شناخت امکانات مورد نیاز برای اجرای صحیح سمپلینگ است که باید توسط کارفرما برای تیم فراهم گردد. و در نهایت جمع آوری اعضای تیم و برگزاری کلاس آموزشی و انتقال انرژی مثبت و منطقی به افراد است.

مرحله 2؛ تدوین استراتژی و برنامه ریزی

پس از آموزش نیروی انسانی، دومین مرحله تشکیل تیم های کاری سمپلینگ می باشد. در مرحله دوم فعالیت های زیر صورت پذیرد:
  • تدوین فرم های گزارش دهی و آموزش پرسنل به منظور نحوه تکمیل فرم ها
  • تهیه ملزومات مورد نیاز جهت میز تست یا کانتر
  • تعیین محل های استقرار با توجه به تحقیقات بازار و بازاریابی

مرحله 3؛ اجرای برنامه ها

هماهنگی با مالکان محل هایی که کانترها در آن استقرار می یابد و اخذ مجوزها در این مرحله صورت می پذیرد. پیشنهاد می گردد برای انجام این کار مجوزهای لازم اخذ گردد زیرا وجود مجوز انجام این نوع فعالیت ها را سهل می نماید و نبود آن ها مشکلات متعددی را برای نیروهای کانتر و بازاریابان در برخواهد داشت.
تعیین بازرس برای هر منطقه پس از دریافت مجوز الزامی است. علت بکارگیری بازرس این است که سمپلینگ به دلیل بروز مشکلات متعدد و غیرقابل پیش بینی نباید تحت شعاع قرار گیرد و به همین دلیل مشاوران پارک بازاریابی ایران در زمان اجرای سمپلینگ از بازرسان یا سرپرست ها به منظور دریافت مشکلات تیم ها و مدیریت صحیح بهره می گیرند.

مرحله 4؛ ارزیابی عملکرد

پس از جمع آوری گزارش ها و تجزیه و تحلیل فرایندهای سمپلینگ اقدام بعدی، تهیه نمودارهای متعدد از علکرد تیم های سمپلینگ است. تهیه یک نتیجه از فعالیت سمپلینگ و شناسایی نقاط قوت و ضعف مورد در فرایند و در نهایت شناسایی تیم های برتر سمپلینگ در این مرحله صورت می پذیرد.

مرحله 5؛ بازخوردها

انتقال نتایج به واحد سفارش دهنده طرح و ثبت و ضبط تمامی مراحل سمپلینگ به منظور کسب موفقیت های بیشتر در برنامه های سمپلینگ آینده الزامی می باشد.

مرحله 6؛ اخذ رضایت نامه از کارفرما یا واحد متقاضی سمپلینگ

کسب رضایت نامه موجب اخذ پروژه های بازاریابی و سمپلینگ در آینده بوده و در بازاریابی بسیار موثر خواهد بود.
رفرنس:پارک بازاریابی ایران
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.