راهنمای انتخاب یک آژانس بازاریابی دیجیتال مناسب کسب و کارتان

راهنمای انتخاب یک آژانس بازاریابی دیجیتال مناسب کسب و کارتان
آیا برای پیدا کردن بهترین و معتبرترین آژانس بازاریابی دیجیتال که به موقع پروژه دلخواه تان را به شما تحویل بدهد، هیچوقت این قدر تحت فشار نبوده اید؟ به شما حق می دهیم، یافتن آژانس بازاریابی دیجیتال که ضمن داشتن نیروهای حرفه ای، بخوبی بتواند همان چیزی که مد نظر دارید را در مدت زمان معین برای تان انجام بدهد، کار بسیار سختی است.
در این مقاله قصد داریم تا گام به گام شما را در مسیر یافتن بهترین آژانس بازاریابی دیجیتال همراهی نماییم تا از هرگونه وقایع مخربی که ممکن است در حین برقراری این گونه همکاری ایجاد شود اجتناب نمایید.

تصور کنید در حال استخدام نیروی جدیدی برای مجموعه خودتان هستید.

پروسه ی انتخاب آژانس بازاریابی دیجیتال کاملا شبیه استخدام یک عضو جدید برای مجموعه خودتان است. درست است که نوع ارتباط شما متفاوت است اما معیارهای انتخاب یکی است. در هر دو مورد شما می خواهید مهارت بخصوصی که برای سازمانتان ارزش افزوده ای به همراه دارد را استخدام نمایید. در این صورت حتما مطمئن شوید که آژانس بازاریابی دیجیتال دارای شرایطی از جمله ارائه فرم بریف، ارائه نمونه کار، توضیحاتی پیرامون نحوه ی پاسخگویی، نحوه ایده پردازی و چگونگی سنجش نتایج کمپین و پروژه هایی که با آنها انجام می دهید و … باشد.

همانطور که انتظارات دقیقی از نیروهای کاری خودتان دارید، باید به آژانس بازاریابی دیجیتال هم انتظاراتتان را بطور شفاف بیان کنید. در ملاقات با آژانس بازاریابی دیجیتال انتظارات تان را بطور شفاف با آنها در میان بگذارید. 

راهنمای یافتن آژانس بازار یابی دیجیتال مناسب

سوالات کاوشی بپرسید.
آژانس های بازاریابی دیجیتال معمولا استاد سخنرانی در مقابل تمامی انواع کسب و کارها هستند. آنها دائما با سوالات مشابه ای که بصورت بالقوه توسط مشتریان پرسیده می شود، مواجه می شوند و البته همیشه جوابهای دست به نقدی هم دارند.برای اینکه به آژانس بازاریابی دیجیتال اعتماد کنید، معمولا دانستن تاریخچه ای از نمونه کارها و مشتریانی که قابل شناخت باشند و بتوان با آنها در مورد میزان رضایتمندی شان صحبت کرد، کفایت می کند.
در غیر این صورت چگونه می توانید تشخیص بدهید که آیا آژانس بازاریابی دیجیتالی که به آنها مراجعه کرده اید برای انجام فعالیتی که مدنظر دارید مناسب است یا خیر؟
پرسیدن سوالات موشکافانه و کاوشی در مورد اعضای تیم، میزان تجربه و صلاحیت آنها، نمونه های موفق، چگونگی روند انجام کار به صورت کاملا دقیق و .. می تواند در انتخاب آژانس بازاریابی خوب بسیار راهگشا باشد.

شما هم فرم بریف آماده کنید.
قبل از همکاری و برقراری ارتباط با آژانس بازاریابی دیجیتال، موارد زیر را در نظر بگیرید:
1-مشکل خاصی که می خواهید آنها برایش راه حلی بیاندیشند را بطور کاملا شفاف بیان کنید. برای مثال ما می خواهیم که برندمان بیشتر دیده شود یا ما ترافیک بالایی نداریم.
2- از آنها بخواهید که در مورد چگونگی سنجش میزان موفقیت کاری که برای شما انجام می دهند، از قبل به شما توضیح بدهند. برای مثال اهداف فروش یا KPI
3- باید تعیین کنید که چقدر می خواهید برای کمپین ها و و پروژه ها هزینه کنید؟چقدر بودجه در نظر گرفته اید؟
زمانی که به آژانس بازاریابی دیجتال مراجعه می کنید باید بطور کاملا واضح بیان کنید که چه کارهایی،با چه مقدار بودجه، طی چه مدت زمانی و برای چه هدفی در نظر دارید که برایتان انجام بدهند.

تعیین بودجه برای موسسات کوچک خیلی سخت است چرا که اغلب آنها بر اساس نرخ بازگشت سرمایه ای که انتظار دارند می خواهند سرمایه گذاری کنند. اشتباه بزرگی که اغلب صاحبان کسب و کارها انجام می دهند این است که از بیان میزان بودجه ای که برای انجام فعالیت های بازاریابی دیجیتال خویش در نظر گرفته اند امتناع می ورزند.
مثل معروفی می گوید هر چقدر پول بدهید، همان قدر هم آش می خورید! در مورد کمپین ها و پروژه هایی که به شما تحویل داده می شوند هم این مثل صدق می کند. براساس میزان پولی که صرف تولید و تهیه کمپین ها و پروژه ها می شود، به لحاظ کیفی دارای درجات مختلف کیفیتی هستند. بهتر است بجای اینکه بر روی هزینه تمرکز کنید، بر روی کیفیت و ارزش تمرکز کنید.

آیا آژانس بازاریابی دیجیتال، کارهایش را برون سپاری می کند؟

برون سپاری به خودی خود چیز بدی نیست. در واقع اگر کارها را به متخصصانی که بسیار زبده هستند برون سپاری کنید در این صورت نسبت به حالتی که این کارها توسط نیروهای کاری بی کیفیتی انجام گردد که استخدام کرده اید، نتیجه ای که بدست خواهید آورد بسیار اثرگذار تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.
چالشی که برای آن دسته از آژانس های بازاریابی دیجیتالی که کارهایشان را برون سپاری می کنند این است که چطور می توانند رابطه شان را با آزادکارها آن گونه حفظ کنند که منجر به ایجاد سطحی از اطمینان مستمر میان خدمات و محصولات خود با مشتریانشان گردد. حتما از آژانس بازاریابی دیجیتالی که قصد دارید پروژه تان را به آنها بسپارید این را بپرسید که کدام بخش از کار را برون سپاری می کنند و نحوه انجام آن به چه صورت است؟

پیگیری و گزارش دهی از کمپین ها و پروژه ها

هیچ برندی انتظار ندارد که به محض اینکه توافق نامه همکاری مابین آنها و آژانس های بازاریابی دیجیتال منعقد شد، آن آژانس بازاریابی دیجیتال غیبش بزند ! درخواست ارائه جزئیات در مورد نحوه مدیریت پروژه و ردیابی میزان پیشرفت پروژه از آژانس های بازاریابی دیجیتال، حق مسلم برندها می باشد.
حتما در زمان مذاکره با آژانس بازاریابی دیجیتال در مورد چگونگی نحوه اطلاع رسانی آنها از میزان روند انجام کار صحبت کنید.

چرخی به دور و اطراف بزنید و بعد خرید کنید!

حتی اگر 99% از انتخاب آژانس بازاریابی دیجیتال مطمئن هستید و آماده عقد قرارداد هستید، لطفا دست نگه دارید! بهتر است به سراغ دیگر آژانس‌های بازاریابی دیجیتال بروید تا صحبت ها و دیدگاه های آنها را نیز بشنوید و بعد تصمیم بگیرید، شاید پیشنهادات بهتری به شما بدهند.
بهتر است با تمامی آژانس های بازاریابی فعال کشور مذاکره کنید و بعد از بین آنها مناسب ترین آژانس بازاریابی دیجیتال را که پیشنهاد بهتری به شما ارائه می کند، انتخاب کنید.

پیشنیه آژانس بازاریابی دیجیتال را از قبل بررسی کنید.

وقتی رابطه شما با آژانس بازاریابی دیجیتال به جاهای باریک ختم می شود، آرزو می کنید که ای کاش پیشینه و سابقه ی آنها را از قبل بررسی کرده بودید. پس حتما قبل از انعقاد قرارداد در مورد پیشنیه و میزان معتبر بودن آژانس بازاریابی دیجیتال اطلاعاتی بدست آورید. بهترین زمان برای چک کردن معتبر بودن پیشینه آژانس بازاریابی دیجیتال در آخرین مرحله از انتخاب است، دقیقا زمانی که دو یا چند آژانس بازاریابی دیجیتال را در نظر دارید و می خواهید بین آنها یکی را انتخاب کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.