آموزش جامع سئوی ویدئویی

آموزش جامع سئوی ویدئویی
در این مطلب قصد داریم در مورد سئوی ویدئویی با یکدیگر صحبت کنیم و به شما آموزش دهیم که چگونه ویدئوهای خود را به رتبه برتر جستجوهای یوتیوب و گوگل برسانید.

تحقیق کلمات کلیدی ویدئوها

تحقیق کلمات کلیدی برای ویدئوها کاملا از تحقیق برای پست‌های وبلاگ متمایز است. چرا؟ به دو دلیل

بیشتر بازدیدهای شما از یوتیوب هستند که ویدئوهای بارگذاری شده را به کاربران پیشنهاد می‌دهد (نه از موتورهای جستجو)
بنابراین باید ویدئوهای خود را برای یوتیوب و موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید. اما اکثر افراد حدود 15 تا 25 درصد از ترافیک ویدئویی خود را از نتایج جستجو کسب می‌کنند و درصد باقیمانده از طریق ویدئوهای پیشنهادی و browse features حاصل می‌شود. در این مقاله به شما یاد خواهیم داد که چگونه باید ویدئوهای خود را برای این موارد بهینه‌سازی کنید.

افراد به دو طریق کاملا متفاوت از گوگل و یوتیوب استفاده می‌کنند.

کلمه‌ای کلیدی مانند «بیمه عمر» که در گوگل ماهیانه 100.000 بازدید جذب می‌کند ممکن است در یوتیوب تنها موفق به جذب 100 بازدید شود. از طرف دیگر، کلمه‌ای کلیدی مانند «گربه‌های ملوس» که تعداد بازدید بالایی را در یوتیوب به خود اختصاص داده ممکن است مقدار بازدیدی بسیار کمتر را در گوگل کسب کند. در ادامه 5 تکنیک برتر برای جستجو کلمات کلیدی برای ویدئوها را به شما نشان خواهیم داد:

پشنهادهای یوتیوب

بخش پیشنهادهای یوتیوب نیز همانند بخش پیشنهادهای گوگل کار می‌کند. فقط کافی است کلمه‌ای را در فیلد جستجو وارد کرده و فهرستی از کلمات پیشنهادی را دریافت کنید. تأثیر این روش را دسته کم نگیرید. زیرا این کلمات کلیدی از طرف خود یوتیوب به شما پیشنهاد می‌شوند و بنابراین از ارزش بالایی برخوردارند.

تگ‌های TUBEBUDDY

این افزونه که برای مرورگر محبوب کروم عرضه شده است، تگ‌هایی که رقبای شما برای ویدئوهایشان استفاده می‌کنند را نشان می‌دهد. برای فعال‌سازی این افزونه اینجا کلیک کنید.

سرویس TUBULAR LABS

Tubular Labs برنامه‌ای قدرتمند است که به شما اجازه می‌دهد در کانال‌های رقبایتان جاسوسی کنید و یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای جستجوی کلمات کلیدی محسوب می‌شود.

سرویس YT COCKPIT

YT Cockpit نیز یکی از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی است که مختص یوتیوب طراحی شده است. این سرویس، کلمات کلیدی بیشتر استفاده‌شده و معیارهای مهم هرکدام را به شما نشان می‌دهد. همچنین اطلاعاتی از قبیل درصد جستجو و CPC نیز در دسترس هستند.

ابزار آنالیز درونی یوتیوب

ابزار آنالیز درونی یوتیوب درواقع بهترین و بی‌نقص‌ترین ابزاری است که می‌توانید برای جستجوی کلمات کلیدی از آن استفاده کنید. این ابزار کلماتی کلیدی را به شما نشان می‌دهد که برایشان رتبه کسب می‌کنید.

در بخش Analytics،Traffic Sources و YouTube Search می‌توانید به کلمات کلیدی رتبه دار خود دست‌یابید. با این کلمات کلیدی دو عمل را می‌توانید انجام دهید:

بهینه‌سازی ویدئوهای موجود با این کلمات کلیدی
اگر ویدئویی دارید که به‌خوبی بهینه‌سازی نشده است می‌توانید با استفاده از این کلمات کلیدی آن را بهینه‌سازی کنید و رتبه بهتری به دست آورید.

ایجاد ویدئویی جدید برای آن کلمات کلیدی
بجای بهینه‌سازی ویدئوهای قدیمی می‌توانید ویدئوهای باکیفیت بالاتر و جدیدتر ایجاد کرده و از این کلمات کلیدی برای بهینه‌سازی و رتبه‌بندی هرچه بهتر آن‌ها استفاده کنید. ویدئوهای جدید که با این کلمات کلیدی بهینه‌سازی می‌شوند معمولا رتبه بهتری را کسب می‌کنند.
خب تا اینجا یادگرفتیم که چگونه کلمات کلیدی را جستجو و پیدا کنیم. اکنون نوبت ساخت ویدئوهای باکیفیت است.

ساخت ویدئوهای باکیفیت

اگر می‌خواهید رتبه خوبی در یوتیوب نصیبتان شود باید ویدئوهایی باکیفیت و بی‌نقص داشته باشید. اما ویدئویی باکیفیت و بی‌نقص دقیقا به چه معناست. در فرهنگ لغت یوتیوب، ویدئوی بی‌نقص به ویدئویی گفته می‌شود که مشخصات زیر را دارا باشد:

 • زمان مشاهده دوره‌ای آن مناسب باشد
 • ساعت تماشای کلی
 • باعث حفظ و نگهداری مخاطبان شود
 • تعامل ایجاد کند
 • CTR
وقتی‌که ویدئوهای شما بر اساس معیارهای بالا ساخته شوند می‌توانید مطمئن باشید که رتبه خوبی در نتایج جستجو کسب خواهید کرد. در زیر به تفضیل در مورد هرکدام از موارد بالا توضیح می‌دهم.

 ساعت تماشای کلی

ساعت تماشای کلی میزان دقایقی است که ویدئوی شما از طرف کاربران مورد مشاهده قرار می‌گیرد. برای بهینه‌سازی این زمان دو راهکار وجود دارد. اول اینکه ویدئوهایی طولانی بسازید. به‌صورت کلی، افراد فقط 40 درصد از یک ویدئو را تماشا می‌کنند و هرچه که ویدئو طولانی‌تر باشد، ساعت تماشای کلی آن نیز بیشتر است. راه دوم نیز آن است که ویدئوهایی بسازید که توجه مخاطب را به خود جلب کند. در زیر به شما خواهیم گفت که چگونه این کار را انجام دهید.

نگهداری مخاطب

نگهداری مخاطب درواقع مقدار درصدی است که افراد ویدئوی شما را تماشا می‌کنند. طبیعتا هرچقدر که افراد بیشتر ویدئوی شما را مشاهده کنند بهتر است. برای بهینه‌سازی نگهداری مخاطبان روش‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

روی 15 ثانیه اول تمرکز کنید.

15 ثانیه اول هر ویدئو از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. درواقع برای جلب‌توجه کاربر فقط 15 ثانیه وقت در اختیاردارید و باید در این زمان مخاطب را به تماشای ادامه ویدئو مشتاق کنید.

ایجاد وقفه‌های الگو

ایجاد وقفه‌های الگو نیز یکی از روش‌های جالب برای جلب‌توجه مخاطبان و حفظ آن‌هاست. با استفاده از وقفه‌های خنده‌دار و سرگرم‌کننده می‌توانید مخاطبان را به تماشای ادامه ویدئو مشتاق کنید.

زمان مشاهده دوره‌ای

زمان مشاهده دوره‌ای یعنی زمانی را که مخاطبان به ادامه جستجو در یوتیوب بعد از تماشای ویدئوی شما اختصاص می‌دهند. درواقع هرچقدر که ویدئوی شما بتواند افراد را بیشتر به جستجو در سرویس یوتیوب تشویق کند، یوتیوب نیز درازای آن به شما پاداش خواهد داد. برای بهینه‌سازی زمان مشاهده دوره‌ای می‌توانید پلی لیست‌های اختصاصی خود را ایجاد کنید و در پایان هر ویدئوی پلی لیست، لینکی به سایر ویدئوهایتان بدهید.

تعامل کاربر

یوتیوب قطعا نمی‌خواهد کاربرانش فقط پشت مانیتور بنشینند و به تماشای ویدئوها مشغول باشند. یوتیوب می‌خواهند که افراد به صورتی فعالانه با ویدئوها وارد تعامل شوند. موارد زیر ازجمله مواردی هستند که در سنجش میزان تعامل موردبررسی قرار می‌گیرند:
 • لایک
 • کامنت
 • مشترک شدن
 • به اشتراک‌گذاری
 • افزودن به پلی لیست
هرچقدر که درصد موارد گفته‌شده در بالا بیشتر باشد، به این معنی است که ویدئوهای شما توانسته‌اند تعامل بهتری با مخاطبان برقرار کنند و یوتیوب نیز درازای آن به شما پاداش خواهد داد. 3 روش برای به حداکثر رساندن تعامل کاربران وجود دارد:
 • از افراد بخواهید برای ویدئوها کامنت بگذارند.
 • یک دکمه «مشترک شدن» واضح برای ویدئوهایتان بگذارید.
 • به کامنت‌های دریافتی پاسخ دهید.

بهینه‌سازی ویدئو

همانند پست‌های وبلاگی، ویدئوها نیز قبل و بعد از انتشار به بهینه‌سازی نیاز دارند. در ادامه روش‌های بهینه‌سازی ویدئوها را نیز با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

عنوان ویدئو

در عنوان ویدئو باید دو هدف را دنبال کنید:
 • گنجاندن کلمه کلیدی هدف در آن
 • به حداکثر رساندن CTR
عنوانی که برای ویدئوی خود انتخاب می‌کنید، همانند پست‌های وبلاگ، باید شامل کلمه‌کلیدی هدف باشد. گنجاندن کلمه کلیدی هدف در عنوان ویدئو باعث جلب‌توجه بیشتر مخاطب و کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو می‌شوند
همچنین تیتر باید در همان نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب کند. استفاده از تیترهای سوالی یا لیستی یکی از بهترین روش‌ها برای جلب‌توجه مخاطبان و به حداکثر رساندن CTR است.

توضیحات ویدئو

بعد از انتخاب عنوان، نوبت به نوشتن توضیحات ویدئو می‌رسد. پیشنهاد ما این است که توضیحات ویدئو را بیش‌ازحد طولانی نکنید و آن را در حدود 200 و یا کمی بیشتر نگه‌دارید.

تگ ویدئوها

اهمیت تگ ویدئوها در یوتیوب در سالیان اخیر به‌نوعی کاهش داشته است اما هنوز هم نمی‌توان اهمیت کلی آن‌ها را منکر شد. پیشنهاد می‌کنیم که برای هر ویدئوی خود 5 تگ در نظر بگیرید و البته یکی از این تگ‌ها را کلمه کلیدی هدف قرار دهید.

در هر ویدئو، کلمه کلیدی هدف خود را تکرار کنید.

به یاد داشته باشید که یوتیوب می‌تواند بفهمد شما در ویدئوهایتان چه کلماتی را به زبان جاری می‌کنید. بنابراین سعی کنید در ویدئوهای خود در ثانیه‌های مختلف کلمات کلیدی هدف خود را تکرار کنید تا به یوتیوب بفهمانید ویدئوی شما در چه موردی است.

آپلود رونوشت (TRANSCRIPT)

آپلود کردن یک رونوشت از ویدئو به یوتیوب کمک می‌کند تا به‌طور کامل بفهمد ویدئوی شما در مورد چه موضوعی صحبت می‌کند. آپلود کردن رونوشت همچنین باعث می‌شود تا ویدئوی شما به تعداد دفعات بیشتری در بخش پیشنهادات ظاهر شود.

بهینه‌سازی ویدئو برای CTR

اگر افراد بعد از جستجوی یک کلمه کلیدی در یوتیوب روی ویدئوهای ظاهرشده شما کلیک کنند، طبیعتا رتبه شما نیز بهبود خواهد یافت. اما سوال اینجاست که چگونه می‌توانیم توجه افراد را به سمت ویدئوهای خود جلب کنیم؟ 3 روش برای این کار وجود دارد:

نوشتن عنوان‌هایی جالب‌توجه

همان‌طور که بالاتر هم توضیح دادم، نوشتن عنوان ویدئو اهمیت بالایی دارد و باید شامل کلمه‌کلیدی هدف نیز باشد. عنوانی که می‌نویسید باید بتواند توجه مخاطب را در سریع‌ترین زمان ممکن جلب کند.

تصاویر بندانگشتی جالب‌توجه

تصاویر بندانگشتی ویدئوها نیز در جلب‌توجه مخاطب نقش دارند. بنابراین تصاویر بندانگشتی ویدئوهای خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که در همان نگاه اول کاربر را به کلیک روی ویدئو وادار کند.

نوشتن توضیحات جالب‌توجه

یوتیوب در نتایج جستجو 125 کارکتر اول توضیحات ویدئوهای شما را نشان می‌دهد. بنابراین 125 کارکتر اول خود را به‌گونه‌ای بنویسید که مخاطب بعد از خواندن آن مشتاق شود که روی ویدئو کلیک کرده و آن را تماشا کند.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.